امروز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

تبيين انديشه‌هاي اهل بيت (ع) عامل جلوگيري از انحرافات است جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۶:۵۸

کارشناس مسائل خاورمیانه:
تبيين انديشه‌هاي اهل بيت (ع) عامل جلوگيري از انحرافات است تعداد بازدید: ۱۸

کارشناس مسائل خاورمیانه ، اهل بیت(ع) را مخاطب و مفسر اصلی قرآن بیان کرد و تبیین اندیشه های ایشان را جهت جلوگیری از انحرافات ضروری دانست.

آقای مهرانفر ،دیپلمات وزارت خارجه و کارشناس مسائل خاورمیانه در اولین جلسه بصیرتی و پاسخگویی به شبهات در جمع کادر و تعدادی از مبلغین مدرسه علمیه کوثر تویسرکان ، روش های نفوذ شبهه افکنان و نحوه ی پاسخگویی به آن را بیان کرد.

مهرانفر گفت:در پاسخ به شبهه ای که برخی معتقدند، نماز جزء اصول دین نیست؛ بلکه جزء فروع دین است ،پس چرا اینقدر به آن اهمیت داده شده ،باید پاسخ داد که بعضی ها مشی شعائر ستیزی دارند به طوری که این افراد یک امر را به همه چیز تسری میدهند و قائل اند حقیقت دین چیز دیگری بوده است.

وی افزود:اینها میخواهند ظواهر دین را نفی کنند و این امر ناشی از تعصبات قومی و قبیله ای بوده است ،بعضی ها نگاه جزمی به مسائل و کلیت آن دارند و نگاه بطنی به موضوعات ندارند.

کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه با عنوان اینکه خداوند یک قبله را برای همه مشخص نموده است،تصریح کرد: نمادی ترین بخش دین ما بحث قبله است، همانطور که در امور روزانه عرفی حاکم میشود و شکلی پیدا میکند که همه پذیر می شود، دین نیز از این قاعده مستثنا نیست و برای اینکه نظم بوجود بیاید و تکلیف مشخص شود ،خداوند قبله ای واحد را مشخص کرده است.

وی با اشاره به اینکه عده ای قائل به عرضی بودن شکل نماز هستند و آن راذاتی نمیدانند و عده ای نیز شکل خاصی به نماز و تعداد ر‌کعات داده اند، توضیح داد: شکل نماز بخاطر این است که همه به این تعداد رکعات ملتزم شوند و وجه اجتماعی دین معنا پیدا کند،این امور را باید از تفاسیر قرآن پیدا کرد چرا که اگر به قرآن منهای اهل بیت و راهنما نگاه کنیم ، حتما پایانش خسارت و ضلالت می باشد و انسان هلاک میشود.

 مهرانفر افزود: قرآن وجوه مختلف و تفاسیری دارد، پس باید به مخاطب اصلی قرآن که همان اهلبیت(ع)هستند، رجوع شود ، چرا که قرآن اساس و ام الکتاب است، پس باید به راهنما مراجعه شود.

وی همچنین بیان کرد:شبهه افکنان  برای ایجاد شبهه ابتدا از ظواهر شروع می کنند زیرا که کفر هم مقدماتی دارد و در نهایت طوری مقدمات را چینش می کند که به طرد و کناره گیری افرادی متولی امور ظاهری هستند می رسد و چنین نتیجه میگیرد که دین فقط جنبه فردی دارد و باید در اندرون خانه ها اجرایی شود.

کارشناس مسائل خاورمیانه در پایان افزود:در قرآن از شعائر بحث به میان آمده است و دین به همه اینها توجه داشته است و این شعائر و ظواهر از طریق مخاطبین اصلی قرآن به انسان رسیده است ، همانطور که در دعای ندبه داریم: "اَینَ محی معالم الدین و اهله؟"«آن آقایی که ظواهر دین را احیا می کند ،کجاست؟» چرا که یکی از مظلومین همین ظواهر دین است، که امام زمان (عج) میخواهد آن را احیا کند.

مديرت حوزه علميه خواهران استان همدان

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان