امروز شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

برگزاری نشست بنیان خانواده با رویکرد افزایش جمعیت در حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها شهرستان همدان چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹:۴۰


برگزاری نشست بنیان خانواده با رویکرد افزایش جمعیت در حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها شهرستان همدان تعداد بازدید: ۳۸۵

معاونت فرهنگی تبلیغی مدرسه علمیه الزهرا(س)همدان از برگزاری نشست بنیان خانواده با رویکرد افزایش جمعیت در تاریخ یکشنبه 5/9/96 در مدرسه علمیه الزهرا(س) خبر داد.

خانم خرازی در این باره گفت:حوزه علمیه الزهرا(س) در راستای منویات مقام معظم رهبری جهت اهتمام به امر مقدس فرزند آوری و افزایش جمعیت کشور، اقدام به برگزاری نشست در این رابطه نمود. در این جلسه که طلاب، اساتید، کادر، مبلغان و جمعی از دانش آموختگان حضور داشتند سرکار خانم افشین زاد به ایراد سخن پرداخت.

خانم افشین زاد گفت: فرزند آوری و افزایش جمعیت، موضوعی است که از چند سال گذشته به یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده تبدیل شده است. متاسفانه امروزه بسیاری از کشورها در حالت عدم تعادل جمعیتی قرار دارند، از یک سو کشورهای در حال توسعه با مشکلات و مسائل رشد بی رویه جمعیت دست و پنجه نرم می کنند، از سوی دیگر جوامع توسعه یافته از نتایج منفی شدن رشد جمعیت و سالخوردگی جمعیت رنج می برند، به عبارت دیگر، اکثریت کشورهای جهان به نوعی با مسائل ناشی از عدم تعادل جمعیتی مواجه اند.و در کشور ما نیز این موضوع بسیار مورد توجه است که نقش طلاب در این راستا بسیار مهم است.

ایشان در ادامه افزود: سیاست گذاری جمعیتی از سال 1334 شروع شد. پس از انقلاب رشد جمعیت به شکل قابل ملاحظه ای بالا رفت و پس از آن به تدریج به کندی گرایید به طوریکه در سال 1390 نرخ باروری به کمتر از 2درصد رسید و این بسیار خطرناک و نگران کننده است.

خانم افشین زاد در ادامه صحبت ها به عوامل موثر بر باروری پرداخته و بیان کرد که توسعه یافتگی از مهم ترین عوامل در این زمینه است که در دو بعد اقتصادی و اجتماعی قابل بررسی است. ایشان در توضیح این مطلب گفت: توسعه یافتگی در نگاه کلان منجر به تغییر ارزش ها و نگرش ها شده و در نهایت خردگرایی جدید به این نتیجه رسید که کاهش باروری بهترین راه حل برای حفظ این توسعه یافتگی است و به این ترتیب زنان که درصدر حمله های فرهنگی در زمینه باروری بودند تحت تاثیر قرار گرفته و به دلایل مختلف از جمله افزایش تحرک اجتماعی، در آمدزایی، تغییر الگوی مصرف، جدایی محیط کار از خانه و ... از نقش مهم مادری فاصله گرفتند.

خانم افشین زاد در ادامه صحبتشان را با نگاه دینی به پایان برده و به بررسی روایات مربوط به نقش مادری و تاکید بر فرزندآوری پرداخت و یادآور شد که در این زمینه آنچه بسیار حائز اهمیت می باشد نقش طلاب است که علاوه بر عمل به این روایات وظیفه دارند در راستای نشر آن در بین عموم مردم همت گمارند.

مديرت حوزه علميه خواهران استان همدان

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان