امروز شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۳:۱۰


برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان تعداد بازدید: ۷۲۵

 

 مریم جان جان معاون فرهنگی تبلیغی استان همدان از برگزاری اردوی تربیتی طلیعه حضور برای 230 نفر از طلاب جدیدالورود سال تحصیلی 97- 96 حوزه های علمیه خواهران استان همدان خبر داد .

 ایشان اذعان داشت : به لطف الهی ودر سایه توجهات حضرت صاحب الامر (عج) در 14 و15 آبان ماه 96 اردوی تربیتی طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی 96-97 حوزه های علمیه خواهران استان همدان در اردوگاه نرجس خاتون قم در فضایی آکنده از عنایات حضرت فاطمه معصومه (س) وعطر حضور مهدی موعود (عج) در جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد .

در این اردوی تربیتی طلاب پایه اول در طلیعه ای دیگر ، در آغاز راه با شکوه طلبگی ، در پیشگاه ذات مقدس "لایمکن الفرار من حکومتک " و روبه روی قرآن مجید ، حبل متین الهی پیمان بستند که : با اقتدا به شهدای کربلای حسینی و پیروی از شهدای هشت سال دفاع مقدس ایران سرافراز با سلاح علم وعمل برای فرج وگشایش وزمینه سازی حکومت قرآن محور و عدالت گستر مهدوی جهاد بنمایند . وبا مسلح شدن به دانش کاربردی وتقوای الهی ، انتظاری سازنده وپویا را در میدان نبرد فرهنگی به عرصه ظهور بنشانند .

ایشان افزود : در طلیعه حضور امسال نیز بزرگان وصاحب نظران حوزه های علمیه برای طلاب جدیدالورود به ایراد سخن پرداختند . و طلاب از محضر اساتید گرانقدر کسب فیض نمودند .

آغاز گر طلیعه حضور تلاوت قرآن کریم با صوت دلنشین برادر گرامی قاری ارجمند جناب آقای ایزانلو بود . سپس معاون فرهنگی تبلیغی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان با عرض خیر مقدم ، به فعالیتهای صورت گرفته در نیمسال دوم سالتحصیلی 95-96 مدارس علمیه استان همدان اشاره کردند .

در ادامه اساتید دوره به ایراد سخنرانی پرداخته که متن بیانات بزرگواران به قرار ذیل می باشد :

Ø     اولین سخنرانجناب آقای عبداللهی معاون محترم اداری مالی مرکز مدیریت با موضوع نظام تعلیم وتربیت حوزه های علمیه، در سخنان خویش خاطر نشان ساخت : اگر مقام علم را بدانیم تا آخر عمر به پاسداشت مقام علم باید بایستیم . این ایام دلها با ابا عبدالله الحسین علیه السلام متصل شده  ، اربعین وخیل عظیم مشتاقان ارتباط مستقیم با ظهور دارد . در روایات برای بهشت هشت باب نقل شده که باب الفیضیه همان حوزه است ، باب الولایه که جمکران است ، باب الکرامه که باب خانم فاطمه معصومه (س) می باشد . امام صادق (ع) می فرماید : قم حرمنا وحرم شیعتنا ، دلیل برگزاری طلیعه حضور در قم ، ارتباط با این خانم واستفاده از این برکات است . خانم فاطمه معصومه (س) همچون نگین در انگشتر حوزه است . با خانم در حرم خلوت کنید وبا او عهد ببندید که در عفت وحیا واخلاق و حجاب و... به او اقتدا کنید . چرا که خانم فاطمه معصومه می تواند یک مطلع وآغاز برای شما باشد .

عبداللهی در ادامه با اشاره به آیه« لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم »افزود : ما به دنبال انسان خدا گونه هستیم . اگر همین احسن تقویم را بشریت بفهمد کافی است . انسانی که بزرگ شد می شود کارگزار رسول خدا ، می شود طلبه ، حالت روحانیت البقاء که ذره ای از وجود لا یزال الهی در بشر است در او حالتی ایجاد می کند که شایسته سجده می شود . و خداوند می گوید سجده کن ، یعنی به روح من سجده کن . : « نفخت فیه من روحی » ، وقتی در انسان قوه ای غالب شود ثم رددناه اسفل سافلین می گردد . آن هم می کشد هرجا که خاطر خواه اوست . در حدیث است که مومن لجام دارد بدون لجام نیست . استراتژی خدا برای بنده مومن اولئک هم المفلحون است . خدا در وجود توست . حبل ورید توست . در اندیشه تو پشتوانه خدا گونه ای است . الایمان معرفه بالقلب ، اقرار باللسان ، عمل باالارکان ، باب تحجد رسول خدا که نماز شب می خواند پشت در فاطمه زهرا (س) بود . رسول خدا (ص) هر وقت می خواست نماز شب بخواند این خانواده را واسطه قرار می داد . در سجده های طولانیش می گفت : اغفر لعلی به حق علی ، خداوند متعال به رسول خدا (ص) می فرماید : من خودم وتورا به علی تایید می کنم .

معاون اداری مالی مرکز مدیریت با توصیه طلاب به داشتن برنامه ریزی تصریح کرد : یک طلبه خوب باید در تمامی جوانب رشد کند و خوب درس بخواند . و سه ویژگی دین دانی ، دین داری و دین بانی را داشته باشد . که دین دانی با آموزش صورت می گیرد ، دین داری با متدین بودن ، دین بانی با عامل دین بودن ، حامل دین بودن و حافظ دین بودن محقق می شود . طلبه پروانه است که باید دور شمع تعالی جامعه بچرخد .

ایشان در ادامه با اشاره به فضیلت خدمت رسانی به خانوداه گفت : بالاترین خدمت در مدار بشریت  ، خدمت شما به شوهرانتان است . « سید القوم خادمهم » با خدمت به همسر وخانواده هشت باب بهشت برای شما گشوده می شود و هفت باب جهنم بسته می شود . داشتن حسن خلق ، مهر ومحبت ، حفظ ابهت مرد و.. از ویژگی هایی است که زنان ما باید داشته باشند. آدم از نیستی به هستی می رسد اگر در برابر خدا نیست شدی  ، هست می شوی . اگر طلبه شدی به دعای خیر مادرت است . تکریم پدر ومادر و حفظ ابهت آنها برای یک طلبه باید مهم باشد. اعرابی می رسد محضر رسول خدا (ص) و به ایشان عرضه می دارد : همسر بسیار خوبی دارم که همیشه در حال دلجویی کردن از من است ، هر وقت به خانه می آیم  می گوید : اگر غمت روزی من است خداوند رزاق است ، اگر غمت کسب روزی حلال است خداوند غمت را زیاد کند . رسول اکرم (ص) به آن مرد می گوید : خداوند در زمین کارگزارانی دارد که این کارگزاران مثل زن تو مقام یک شهید  را دارند .

Ø     دومین سخنران حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا اسکندری معاون  محترم فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت  با موضوع تبیین فعالیتها وبرنامه های معاونت فرهنگی واهداف آن برای طلاب به ایراد سخن پرداخت وبا اشاره به رسالت اصلی طلاب اظهار داشت  : شناخت دین خدا ، عمل به این دین ، معرفی آن به دیگران ، سه رسالت اصلی طلاب است . که نتیجه آن قرار دادن همگان در مسیر نور است . که به فرموده امام صادق (ع) هر کس برای خدا یاد بگیرد وبر ای خدا عمل کند و برای خدا به دیگران یاد دهد ، در ملکوت آسمانها به بزرگی یاد می شود . در این مسیر ورود پیدا کنید با برنامه ریزی با تفکر ، تقسیم اوقات به گونه ای باشد که در زوایای مختلف زندگی موفق شوید و. انجام وظایف به هنگام واستفاده از فرصت ها بسیار مهم است .

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با مهم دانستن برنامه ریزی در زندگی طلبگی ابراز کرد : یکی از رموز موفقیت هر طلبه وانسان مومن داشتن برنامه برای عبادت است . بعد از نماز فرصتی را به مناجات اختصاص دهید خصوصا بعد از نماز صبح ، فرصت خوبی است برای مناجات ، حال بکاء ، حال توسل حال انس با خدا روح شما را جلا می دهد وبرای کارهای علمی بزرگ شما را آماده می کند . انس با قرآن داشته باشید . پر تلاش و پر کوشش باشید ، با کتاب ، با مباحثه ، با مطالعه انس داشته باشید . برای دور کردن اوصاف زشت از خود تلاش کنید . دقت های علمی خود را افزایش دهید . ویژگی های معنوی واخلاقی را در خودتان تقویت کنید . با توکل ، تقوا وتوسل این مسیر را طی کنید . بصیرت داشته باشید تا به موقع به وظیفه تان عمل کنید . کسی که با تقوا باشد خداوند مشکلاتی را که در زندگی طلبگی برای او پیش می آید راه گشایش ایجاد می کند . « من یتق الله یجعل له مخرجا » ، زندگی خوب ومومنانه ، ازدواج به هنگام از دیگر توصیه های ایشان به طلاب جدید الورود بود .

Ø     سومین سخنران حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور از اساتید حوزه علمیه با موضوع رسالتهای طلبگیسخن گفت و ابراز داشت :  درک عمیق از دین ، فقه کامل از دین ، به حرکت در آوردن مومنین رسالت طلاب می باشد . ما آمده ایم در این شبکه قرار بگیریم و سخنی را که خداوند فرموده است عمل کنیم . مردم گروهی بروید به سمت پیغمبرخدا ودین را کامل فرابگیرید . آینه معارف پیغمبر بشوید ... قم فانذر . انذار وایجاد حرکت در مردم ، گسترش دین ، حفظ دین مردم ، داشتن قدرت حل مسئله از وظایف طلاب می باشد . از توفیقات الهی به مردم  ایران وبه ما که ظرفیت تحمل حجم بیشتر دانشها را دارید وارد حوزه می شوید . نگاه بینا به پدیده ها ، قدرت تزکیه وباز شدن گره های ذهنی از دیگر وظایف طلاب است . طلبه باید با نماز شب انس بگیرد . نماز شب انسان را به خیلی جاها می رساند . خیلی از ظرفیت ها را در انسان ایجاد می کند . کسی که می خواهد وارد عرصه تحول در مردم بشود باید بتواند شجاع باشد و در قید وبند دیگران نباشد . همیشه خالقیت خداوند رادر نظر بگیرد . خدایا تنها تو ، اگر شما بتوانید بگویید تنها تو ، شجاع می شوید دائم خالقیت ومالکیت خدا را در نظر بگیرید . « وتبتل الیه تبتیلا » مالک همه تحولات عالم دست صاحب من است . « رب المشرق والمغرب » یعنی اعتماد کردن به خدا ، که این از ویژگی های ضروری ولازم برای یک طلبه است که با اعتماد بر خدا به پیش رود و مردم را به حرکت دعوت کند .

Ø     چهارمین سخنران حضرت آیت الله فاضل لنکرانی رئیس محترم مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)  بود که در دیدار با طلاب جدید الورود حوزه های علمیه خواهران استان همدان که در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد، با تاکید بر اینکه تبلیغ دین برای طلاب واجب کفایی است ، گفت : بانوان طلبه باید به تبلیغ دین نیز توجه ویژه ای داشته باشند .

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد : ما معتقدیم که بانوان طلبه می توانند به مراتب ومدارج علمی بسیار بالایی نظیر اجتهاد برسند چرا که از نظر قدرت علمی وفقهی بسیار قوی هستند .

آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان ساخت : انتظار ما این است در سالهای آینده شاهد پرورش افرادی مانند بانو مجتهده امین اصفهانی که یک الگو برای تمام بانوان است در حوزه های علمیه خواهران باشیم .

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه علمی که انسان را متقی نکند بی فایده ومهلک است ، گفت : مسیر علم به ما کمک می کند که تقوای ما بیشتر شود ، حقیقت علم اگر در انسان محقق شود ، انسان را مهذب وعابد می کند واین اولین اثر حقیقت ونورانیت علم است .

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد : معتقدیم که امروزه یک زن مسلمان ومبلغ بیشتر از یک روحانی مرد می تواند از دین دفاع کند به ویژه در مسائل مربوط به زنان که تاثیر بانوان بسیار بیشتر از آقایان است . وی اظهار کرد : امروز دشمن برای اینکه حجاب را از زنان بگیرد با عناوین فریبنده وارد می شود ، ما سرمایه های عظیمی مانند آیات وروایات داریم وحرف های باطل دشمنان نباید برما تاثیر بگذارد .

آیت الله فاضل لنکرانی با تاکید بر اینکه تبلیغ دین برای طلاب واجب کفایی است ، گفت : با شرایطی که فراهم شده است ، تبلیغ ، تکلیف طلاب است وبانوان طلبه باید در کنار وظایف دیگر که در خانواده  دارند به تبلیغ نیز توجه ویژه ای داشته باشند . وباید از علم واستعداد خود در راه تبلیغ معارف اسلامی استفاده نمایند.

Ø     پنجمین سخنران حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا حمید محمدی دبیر محترم شورای علمی تربیتی مرکز مدیریت در خصوص جایگاه واهداف طلبگیسخنان بسیار نغز وزیبایی را برای طلاب ایراد کرد وموجب افزایش انگیزه واراده مصمم در این راه با شکوه برای طلاب شد . ایشان با شرح سوره تین آغاز به سخن کرد وگفت : قسم به تین وزیتون  ، قسم به دو گیاهی که ریشه در خاک دارند ، قسم به طور سینا وقسم به بلد الامین ، قسم به مرکز وحی ، انسان نیز موجودی است که سری در خاک دارد وسری در آسمان ، انسان نیز پای در ملک دارد وسر در ملکوت . معجون تربیت یافته از این دو می باشد . ما یک عمری خواب هستیم بعد از این هم خواب خواهیم بود . وقتی بمیریم بیدار می شویم . غفلت همه ما را فراگرفته است . خداوند وقتی انسان را آفرید گفت : تبارک الله ، تو برترین آفرینندگانی ، ما چه هستیم ، چه موقعیتی در این عالم داریم . معادن عظیم طلا ، گوگرد ، اورانیوم ، کهکشانها ... را خدا آفرید ولی به خودش تبارک الله نگفت ولی وقتی انسان را آفرید گفت تبارک الله ، همه این عالم را به خاطر شما آفریدم . وفرمود : لولاکِ لما خلقت الافلاکَ اگر فاطمه تو نبودی افلاک را نمی آفریدم .

دبیر شورای علمی تربیتی مرکز مدیریت  در ادامه با دعوت طلاب به بهره بردن از معارف قرآنی تاکید کرد : ما نیز می توانیم . با انتخاب درست ، مجاورت انبیاء واولیا را چه در برزخ چه در بهشت به دست بیاوریم . انسان می تواند با فرو رفتن در تین وزیتون به درجه اسفل سافلین برسد یا همین انسان می تواند با سوار شدن به تین وزیتون وبا گذشتن از طورسینا وبلدالامین به اعلی علیین برسد . انسان مخیر است بین اسفل سافلین واعلی علیین . خدا وقتی انسانها را تشبیه می کند به چهارپایان می گوید : بل هم اضل، اینها خیلی پست ترند . باید خیلی مراقب باشیم . خدا عقل وآزادی بهمون داده ، هرکدام از اینها آسیب ببیند ارداه آسیب می بیند . ما با اختیار وارداه ای که داریم باید بتوانیم مسیر را بپیماییم . انسانها چیزی را می برند که تلاش کردند ، ما محصول اراده خودمان خواهیم بود .

در ادامه تصریح کرد : انسان وقتی متولد می شود با صدها لایه متولد می شود وهنگام مرگ صدها لایه با او دفن می شوند . واو مسئول همه این لایه هاست . باید پاسخگو باشد . فردای قیامت لحظه ای است ، از لحظه سوال می کنند . از ثانیه ها سوال می کنند . تیک تاک ساعت می گوید : من رفتم چه کردی ؟ وذره ای است از ذره سوال می کنند . « ومن یعمل مثقال ذره خیرا یره ومن یعمل مثقال ذره شرا یره » مواظب حساب ذره ای ولحظه ای باشیم . انسان برای ورود به بهشت حسن فاعلی وحسن فعلی لازم دارد . حضرت علی (ع) در نصیحتی به کمیل می فرماید : ای کمیل هیچ حرکتی از تو صادر نمی شود مگر اینکه تمام حرکتهای تو به مهرفت نیاز دارد . همه انتخابهای زندگی باید براساس معرفت باشد . انسان در بزنگاههای زندگی باید سوالات کلیدی از خود بپرسد ودرست انتخاب کند .

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هدف آرمانی حوزه های علمیه ترویج عبودیت است ، اظهار داشت :  فلسفه خلقت انسان عبد شدن است ، رسیدن به مقام عبودیت است .  پیامبر ما آمده انسان ها را از بندگی دیگران به بندگی خدا دعوت کند . همه پیامبران الهی اول عبدالله شدند بعد رسول الله شدند . خدا برای پیمودن راه خودش مجموعه دین را قرار داده است . ترویج عبودیت حاصل نمی شود مگر با فهم دین ، ابلاغ دین واجرای دین . حوزه علمیه به دنبال تربیت کارشناسان ومشاوران ومدیران است . که اینها به وجود نمی آیند مگراول با معرفت ، ومعرفت به دست نمی آید مگر با تحقیق دین ، تبلیغ دین وتحقق دین . همه طلبگی ، لبیک یا حسین است یعنی حسین جان ، زینب جان ما آماده ایم . دوم معرفه المراحل ، مقام معظم رهبری مدظله العالی می فرمایند: من از شما می خواهم خواهرانی تربیت کنید که هم فقیهه باشند و هم فیلسوف  ، عالی ترین قله های کمال را به دست بیاورند . ظرفیت معنوی واستعدادی شما در اوج قرار گرفته که آمدید حوزه ، چه افتخاری بزرگتر از این که انسان پایش را جای پای علما بگذارد .

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به اینکه  شناخت موانع طلبگی هم مهم است .افزود :  از جمله موانع این راه ،حسادت اطرافیان است که می خواهند انسان را از این راه بازدارند . دوم : کسالت وتنبلی ، سوم : نفهمیدن که موجب نفرت ودشمنی می شود . خودمان را باور کنیم تا به رشد وترقی برسیم . با هوای نفس مبارزه کنیم تا به مقام جهاد اکبر نائل شویم . خودمان را مدیریت کنیم . دشمن ترین دشمن تو نفس توست . جهاد نظامی جهاد اصغر است ولی جهاد با نفس جهاد اکبر است . از موانع دیگر طلبگی نفرین مادر است ، حفظ حرمت پدر ومادر بسیار مهم است . انسان هرچه پر بارتر شود به تواضعش اضافه می شود . خدمت به پدر ومادر را فراموش نکنیم .

ایشان در پایان گفت : یادگیری 4 ش برای ما لازم است : دانش ، ارزش ، بینش ، روش که اگر طلبه اینها را داشته باشد وبه کار بگیرد موفق می شود . مسیر را به صورت جدی وبدون نگرانی طی کنید . علم نوری است که خدا به هرکه بخواهد افاضه می کند . شهید مطهری می فرماید: ارزش انسانها به خواسته هایشان است نه دانسته هایشان . آدم ها به اندازه ای می ارزند که اراده دارند مولا علی (ع) می فرماید : قدر الرجل علی قدر همته ، واراده ها به اندازه غم ها وغصه هاست . تکون الهمم به قدر الهموم . به اندازه ای که دردمند هستید نسبت به کارهای متعالی، خدا ،جزا وصواب مناسب می دهد . بیاییم غصه دار غصه های بزرگ شویم . طلبگی عالی ترین آرمان انبیاست . هیچ راهی پرشکوه تر از طلبگی وجود ندارد . مبادا روزی بیاید که این توفیق از ما سلب شود .

اردوگاه نرجس خاتون

جمکران شهر مقدس قم

15/8/96

مديرت حوزه علميه خواهران استان همدان

مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان