کد مطلب: 50616 تعداد بازدید: ۸۸

برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری اربعین حسینی علیه السلام ویژه عموم بانوان شهرستان تویسرکان در مدرسه ی علمیه ی خواهران کوثر علیهاسلام

یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۱:۰۹

در روز اربعین حسینی در مراسمی که در مدرسه ی علمیه برگزار شد، سخنران جلسه ، لیلا ترکاشوند با مقایسه ی ابتلاء حضرت ابراهیم وسیدالشهداء (علیهماالسلام) گفت:قرآن کریم حضرت ابراهیم (علیه السلام) را به عنوان الگو و اسوه معرفی می کند:(قد کانت لکم اسوه حسنه فی ابراهیم والذین...).قرآن کریم می فرماید:«شما می توانید ابراهیم و مومنان به او، مثل هاجر را الگوی خود قرار دهید.»

در قیامت می گویند :(ابراهیمی ها بیایند؛در آن روز زانوها از اختیار خارج می شود.کسانی که به کار حضرت ابراهیم (علیه السلام) راضی بودند؛زانویشان، آنها را به صف ابراهیمی ها می برد و کسانی که به کار مخالفان ابراهیم (علیه السلام) راضی بودند؛ با آنها همراه می شوند ، چه بخواهند، چه نخواهند.

ترکاشوند ادامه داد:حالا این جریان تاریخی را نگاه می کنیم، تا به عاشورا می رسیم.آنچه حضرت ابراهیم (علیه السلام) انجام می دهد در این حد است، که زن و بچه ی خود را در صحرایی قرار بدهد ،که در آنجا نه آبی هست ،نه غذایی هست، و نه سر پناهی و...

اما امام حسین( علیه السلام ) زن و بچه اش را به جایی می آورد، که هیچ دوستی نمانده و همه شهید شده اند و آن زن و بچه دیگر مدافعی ندارند.حضرت ابراهیم (علیه السلام ) زن و بچه اش را در جایی قرار داده که اگر دوستی نبوده ؛ دشمنی هم نبوده.

وی گفت:آزمون حسین بن علی (علیه السلام ) سنگین تر از آزمون ابراهیم (علیه السلام ) است ؛ زیرا انسان در حال تکامل و پیشرفت است و امام حسین (علیه السلام ) نیز از امت آخرین است.

دشمنان آن حضرت ، دشمنان عادی نیستند.قلبشان (وادی غیر ذی زرع ) است.دشمنانی هستند که نه تنها دین ندارند و به معاد اعتقاد ندارند؛ بلکه مردانگی هم ندارند.

خداوند متعال عمل هاجر و ابراهیم (علیه السلام) را در قربانی کردن و در رمی جمره اخذ کرد و در حج گنجانید.لذا برای مردم ارزش دارد، که هزینه کنند و بروند تا پای این طومار را امضاء کنند.خدایی که با ابراهیم چنین کرد،کجا می گذارد عملیات محرم فراموش شود؛ عملیاتی که سنگین تر از کار ابراهیم (علیه السلام ) بود.از این جهت محرم را در قلب شیعیان و انسانهای  صالح و جوانمرد از هر دین و مذهبی باشند، می گنجاند.

وی افزود:خداوند آنچه که به حسین بن علی داد، بالاتر از آنست که به ابراهیم (علیه السلام ) داد.خداوند حسین (علیه السلام) را برای ما علامت گذاشته است ، که او را به عنوان عاشق بشناسیم.و بدانیم که حسین (علیه السلام) یعنی کسی که برای یک لحظه مناجات با خدا همه چیز را تحمل می کند.خداوند نیز با تمام تشکیلاتش به کمک امام آمد و گفت:«تربت تو را برای شفا آزاد کردم .»با توجه به این ثروتمندتر از امام حسین (علیه السلام) در عالم نیست.از ثروتهای بزرگ امام حسین (علیه السلام )،اشک است.

وی در ادامه گفت:چه مزیتی درعدد "چهل" است؟ این اثر مربوط به انسان است.انسان با چهل روز مداومت در امری نتیجه می گیرد.هرکس چهل روز عمل را خالص کند،چشمه های حکمت از قلبش به زبانش جاری می شود؛ مثل چاهی که می کنند، تا به آب برسند ، انگار آب در عمق 40 متری زمین است.روزی یک متر تا روز چهلم ....این چاهی است، که انسان در خودش حفاری می کند و در چهلمین روز به چشمه ی حکمت می رسد.

وی در پایان گفت:زیارت نامه ی اربعین ،یک نوع عهدنامه است.اصل زیارت حضور در محضر امام و تجدید عهد با امام است.چه از دور، چه از نزدیک .این عهدنامه بسیار لطیف است.مقامات امام و بعد هم عباراتی که ما را به رجعت امام می رساند:«امری لامرکم سلم و نصرتی لکم معده ...»و ما را به نصرت و یاری و انتظار می رساند.یعنی شهادت می دهیم که این جریان شما در ظهور ائمه و رجعت ادامه دار می باشد.هدف ما از انتظار این است، که قلب تسلیم باشد و دنبال رأی باشد و تمام یاری مان برای امام آماده باشد.