امام جمعه شهرستان فامنین:

برگزاری مراسم شهادت امام صادق(ع)

شناسه خبر : 108051

1400/03/18

تعداد بازدید : 72

برگزاری مراسم شهادت امام صادق(ع)

امام جمعه محترم  شهرستان فامنین حجت الاسلام رضا مصباح در نشستی در مدرسه علمیه الزهراء(س) شهرستان فامنین  گفت: امام صادق (ع) که شیعه ی سلاله ی حضرت زهرا سلام الله بود وشناخت ایشان واینکه ، شاگردان امام صادق علیه السلام چه شخصیت هایی هستند ، که اکثر آنها در ابعاد مختلف علمی تبحر داشتند بسیار اهمیت دارد ، اما نکته بارز امام صادق علیه السلام که ما باید خیلی توجه کنیم این است که امام به ما فرمودند: که در پوسته دین و  ظاهر دین زیاد نمانیم.

رضا مصباح ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت پیشوای ششم  شیعه اثنی عشری حضرت امام صادق علیه السلام گفت:  متاسفانه یکی از کارهایی که انجام شده بود بعضی تصورشان این بود که دین داری یعنی نمازخواندن، دین داری یعنی روزه داری، یعنی خمس و زکات دادن، دینداری یعنی حج به جا آوردن، درست است که این پوسته دین بود. چیزی که الان بعد از ۱۴۰۰ سال ما شاهد آن هستیم، شخصیتی که توانست کلام امام صادق علیه السلام را بفهمد، حضرت امام خمینی رحمه الله علیه  بود.که با آموزه های امام صادق علیه السلام پیش رفته وانقلاب عظیم به وقوع پیوست.

وی ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی که از پوسته دین، به باطن دین گذر کردیم و البته اساس هم همین است. اگر ما به این مبحث عمل نکنیم، اگر ۳۰ سال یا ۴۰ سال یا ۸۰ سال، شخصی عمری عبادت کند و نماز بخواند، ولی حقیقت نماز را درک نکرده است. روزه می‌گیرد و حقیقت روزه را درک نمی‌کند.

امام جمعه  فامنین ادامه داد: از عالمی پرسیدند؛ که شخصی طی الارض دارد؟ عالم گفت؛ حقیقت دین که طی الارض نیست، طی الارض که هنر نیست ، طی الارض رفتن از یک جا به جای دیگر است، اینکه کار خاصی نیست، ممکن است که در یک لحظه اتفاق بیفتد، یا در یک ساعت یا در چند روز، اساس کار این است که، دینداری باید طوری باشد تا انسان حقیقت دین را بفهمد، لذت نماز خواندن و لذت با خدا بودن را بفهمد.

مصباح اذعان کرد: معاویه از حجر بن عدی پرسید؛ علی را چگونه یافتی؟ گفت علی را آنگونه که بود یافتم، معاویه گفت؛ چطور؟ علی  فرزندان خود را در جنگ صفین حفظ کرد، اما فرزندان تو به دم تیغ رفتند. حجر گفت؛ تمام دنیا به فدای علی. معاویه گفت؛  از علی برایم بگو، حجر گفت؛  همچنان که علی با ما بود، با ما غذا می خورد، کسی به خود اجازه نمی‌داد به ابهت علی جسارت کند و تا حدی از علی گفت، که اشک از چشمان معاویه جاری شد و شروع به گریه و ضجه زدن کرد و گفت؛ اف بر تو ای دنیا که همچون علی را تو نمی توانی دیگر در خود به وجود آوری این یعنی ظاهر دین، معاویه ظاهر دین را داشت، معاویه هم گریه می کرد، اولین کسی که برای اباعبدالله  به یاد  تشنگی اباعبدالله و یارانش سر کوچه ها گفت آب بگذارند، یزید بود، این می شود پوسته دین.

وی با اشاره به شیوه ی زندگی حضرت امام صادق علیه السلا، تصریح کرد: اما حقیقت دین اینست که انسان در پرتو دین، ولی خود و امام زمان خود را بشناسد، خودش را به امام زمانش نزدیک کند، اعمال ما قبول می شود، اما عملی که نزدیک به عمل حجت خدا باشد، اگر نزدیک نشدیم، اگر دغدغه نداشتیم حقیقت دین را متوجه نشده ایم.